Ciasto drożdżowe z dżemem z czarnej porzeczki i kruszonki.
Wielkość blaszki 23,5 /35 cm.
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub robotem kuchennym.
Ciasto zakrywamy ścierką i odkładamy do wyrośnięcia i podwojenia swojej objętości w ciepłe miejsce tak około 1 godziny. Ciasto po wyrośnięciu.
Po upieczeniu i wystudzeniu można oprószyć cukrem pudrem. Smacznego
Składniki na rozczyn;
120 ml. mleka (ciepłe),
100 g. cukru,
40 g. świeżych drożdży,
2 łyżki mąki pszennej,
Ciasto;
około 500 - 600 g. mąki pszennej,
80 g. rozpuszczonego masła,
1 żółtko,
1 całe jajko,
100 g. cukru,
2 łyżeczki cukru waniliowego,
duża szczypta soli,
Kruszonka;
140 g. mąki,
60 g. cukru,
2 łyżeczki cukru waniliowego ( można pominąć),
60 g. masła pokrojonego w kawałki,
Dodatkowo; Dżem z czarnej porzeczki,
Sposób przygotowania;
Zaczynam od kruszonki. Do miski wsypać mąkę, dodać cukier oraz cukier waniliowy i pokrojone masło. Składniki dobrze wymieszać zagniatając palcami, a w dłoniach rozcierać tworząc grudki. Posypkę zakryć ścierką i włożyć do lodówki do schłodzenia.
Zaczyn. Mleko podgrzać w garnuszku, do ciepłego mleka wkruszyć drożdże, dodać cukier, mąkę i przemieszać. Zakryć ścierka i odłożyć w ciepłe miejsce aby drożdże zaczęły pracować.
Pozostałą mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, całe jajko i żółtko, dodać cukier i cukier waniliowy oraz pracujący już rozczyn. Składniki wymieszać i wyrabiać gładkie , jednolite ciasto. Podczas wyrabiania dodawać stopniowo rozpuszczone ale wystudzone masło. Wyrabiamy tak długo by ciasto odchodziło od ścianek miski i od rąk.
Ciasto zakrywamy ścierką i odkładamy do wyrośnięcia i podwojenia swojej objętości w ciepłe miejsce tak około 1 godziny. Ciasto po wyrośnięciu.
Wyrośnięte ciasto rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto posmarować dżemem z czarnej porzeczki.
Obficie posypać przygotowaną kruszonką.
Ciasto włożyć do piekarnika nagrzanego 150 stopni na około 30 minut, po czym zwiększyć temperaturę do 180 stopni i piec kolejne 30 minut do ładnego zbrązowienia.









Przepyszne ciasto :) uwielbiam:)
OdpowiedzUsuńProste, przepyszne ciasto przywołujące smaki dzieciństwa!
OdpowiedzUsuńPyszności. Lubię ciasta drożdżowe. 😋
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł na ciasto drożdżowe. Dżem praktycznie zawsze jest w domu 😉
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam Monika 🙂