Ciasto drożdżowe z dżemem z czarnej porzeczki i kruszonką.

Ciasto drożdżowe z dżemem z czarnej porzeczki i kruszonki.


Kolejne moje drożdżowe ciasto, tym razem z dżemem z czarnej porzeczki i kruszonki. Ciasto wychodzi puszyste, dobrze wyrośnięte - czyli jest wysokie i smaczne. Świetnie smakuje z kubkiem mleka lub kakao jak również z kawą czy herbatą. Polecam 

Wielkość blaszki 23,5 /35 cm. 
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub robotem kuchennym. 

Składniki na rozczyn;

120 ml. mleka (ciepłe), 
100 g. cukru, 
40 g. świeżych drożdży,
2 łyżki mąki pszennej,

Ciasto; 

około 500 - 600 g. mąki pszennej,
80 g. rozpuszczonego masła,
1 żółtko,
1 całe jajko,
100 g. cukru,
2 łyżeczki cukru waniliowego,
duża szczypta soli,

Kruszonka;

140 g. mąki,
60 g. cukru,
2 łyżeczki cukru waniliowego ( można pominąć),
60 g. masła pokrojonego w kawałki,

Dodatkowo; Dżem z czarnej porzeczki,

Sposób przygotowania;

Zaczynam od kruszonki. Do miski wsypać mąkę, dodać cukier oraz cukier waniliowy i pokrojone masło. Składniki dobrze wymieszać zagniatając palcami, a w dłoniach rozcierać tworząc grudki. Posypkę zakryć ścierką i włożyć do lodówki do schłodzenia.


Zaczyn. Mleko podgrzać w garnuszku, do ciepłego mleka wkruszyć drożdże, dodać cukier, mąkę i przemieszać. Zakryć ścierka i odłożyć w ciepłe miejsce aby drożdże zaczęły pracować.

Pozostałą mąkę przesiać do dużej miski, dodać sól, całe jajko i żółtko, dodać cukier i cukier waniliowy oraz pracujący już rozczyn. Składniki wymieszać i wyrabiać gładkie , jednolite ciasto. Podczas wyrabiania dodawać stopniowo rozpuszczone ale wystudzone masło. Wyrabiamy tak długo by ciasto odchodziło od ścianek miski i od rąk. 


Ciasto zakrywamy ścierką i odkładamy do wyrośnięcia i podwojenia swojej objętości w ciepłe miejsce tak około 1 godziny. Ciasto po wyrośnięciu.


Wyrośnięte ciasto rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto posmarować dżemem z czarnej porzeczki.

Obficie posypać przygotowaną kruszonką. 


Ciasto włożyć do piekarnika nagrzanego 150 stopni na około 30 minut, po czym zwiększyć temperaturę do 180 stopni i piec kolejne 30 minut do ładnego zbrązowienia. 


Po upieczeniu i wystudzeniu można oprószyć cukrem pudrem. Smacznego

Komentarze

  1. Przepyszne ciasto :) uwielbiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Proste, przepyszne ciasto przywołujące smaki dzieciństwa!

    OdpowiedzUsuń
  3. Pyszności. Lubię ciasta drożdżowe. 😋

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny pomysł na ciasto drożdżowe. Dżem praktycznie zawsze jest w domu 😉
    Serdecznie pozdrawiam Monika 🙂

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz