Ciasto biszkoptowe z kremem śmietankowym z mascarpone

Ciasto biszkoptowe z kremem śmietankowym z mascarpone.


Dzisiaj ciasto które moja rodzinka bardzo lubi, jest to biszkopt czekoladowy przełożony kremem śmietankowym z mascarpone. Ciasto posypane posypką z ściętej góry z biszkoptu + starta na tarce gorzka czekolada. Polecam

Ciasto gotowe do podania.

Składniki;

Składniki na biszkopt;

3/4 szkl. mąki pszennej razem z kakao, (szkl. o poj. 250 ml),

1.4 mąki ziemniaczanej,

5 jajek,

3/4 szkl. cukru drobnego + 2 łyżeczki cukru waniliowego,

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,

szczypta soli,

Składniki na krem;

800 ml. śmietany 30 % mocno schłodzonej,

400 g. serka Mascarpone,

3 łyżki cukru pudru,

2 op. śmietan fix.

Dodatkowo;

około 1/2 puszki masy kajmakowej,

30 g. czekolady gorzkiej,

Sposób przygotowania;

Biszkopt;

Składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Białka oddzielamy od żółtek , ubijamy na sztywną masę ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodajemy żółtka na przemian z cukrem cały czas ubijając. Do ubitej masy jajecznej już nie ubijając przesiewamy wymieszane obie mąki z kakao i proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszamy łyżką drewnianą zabierając ciasto od spodu do połączenia składników. Masę przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia średniej wielkości blaszki (u mnie wielkość blaszki to 18 / 28 cm ). Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 30 - 40 minut , a najlepiej do suchego patyczka. Po upieczeniu i wystudzeniu górę z biszkoptu ścinamy na posypkę, a pozostały biszkopt kroimy na dwa placki.

Krem śmietankowy z mascarpone;

Mocno schłodzoną śmietanę 30 % wlać do wyższego naczynia - miski i ubijać na początku na małych obrotach miksera, a nastepnie zwiększając obroty na najwyższe. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier puder i na koniec gdy śmietana staje się już gęsta stopniowo wsypywać śmietan fix. Ubitą śmietanę połączyć z serkiem mascarpone. Można porcjami dodawać serek i miksować do połączenia serka ze śmietaną, najlepszym połączeniem jest kilka łyżek śmietany przełożyć do drugiego naczynia i stopniowo łączyć z serkiem, a następnie dopiero połączyć już z pozostałą śmietaną. To taka moja mała podpowiedz.

Składanie ciasta;

Spód biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki już bez papieru. Biszkopt posmarować kajmakiem , rozłożyć połowę kremu śmietankowego z maskarpone wyrównać, nałożyć drugi placek i rozłożyć pozostały krem. śmietankowy. Górę posypać posypką przygotowaną ze ściętego biszkoptu (rozkruszony biszkopt) i na górę zetrzeć 30 g, gorzkiej czekolady.

Włożyć do lodówki do schłodzenia.

Ciasto biszkoptowe w przekroju.

Smacznego

Komentarze

Prześlij komentarz