Ciasto biszkoptowe z kremem śmietankowym z mascarpone.
Dzisiaj ciasto które moja rodzinka bardzo lubi, jest to biszkopt czekoladowy przełożony kremem śmietankowym z mascarpone. Ciasto posypane posypką z ściętej góry z biszkoptu + starta na tarce gorzka czekolada. Polecam
Ciasto gotowe do podania.
Składniki;Składniki na biszkopt;
3/4 szkl. mąki pszennej razem z kakao, (szkl. o poj. 250 ml),
1.4 mąki ziemniaczanej,
5 jajek,
3/4 szkl. cukru drobnego + 2 łyżeczki cukru waniliowego,
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
szczypta soli,
Składniki na krem;
800 ml. śmietany 30 % mocno schłodzonej,
400 g. serka Mascarpone,
3 łyżki cukru pudru,
2 op. śmietan fix.
Dodatkowo;
około 1/2 puszki masy kajmakowej,
30 g. czekolady gorzkiej,
Sposób przygotowania;
Biszkopt;
Składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Białka oddzielamy od żółtek , ubijamy na sztywną masę ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodajemy żółtka na przemian z cukrem cały czas ubijając. Do ubitej masy jajecznej już nie ubijając przesiewamy wymieszane obie mąki z kakao i proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszamy łyżką drewnianą zabierając ciasto od spodu do połączenia składników. Masę przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia średniej wielkości blaszki (u mnie wielkość blaszki to 18 / 28 cm ). Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 30 - 40 minut , a najlepiej do suchego patyczka. Po upieczeniu i wystudzeniu górę z biszkoptu ścinamy na posypkę, a pozostały biszkopt kroimy na dwa placki.
Krem śmietankowy z mascarpone;
Mocno schłodzoną śmietanę 30 % wlać do wyższego naczynia - miski i ubijać na początku na małych obrotach miksera, a nastepnie zwiększając obroty na najwyższe. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier puder i na koniec gdy śmietana staje się już gęsta stopniowo wsypywać śmietan fix. Ubitą śmietanę połączyć z serkiem mascarpone. Można porcjami dodawać serek i miksować do połączenia serka ze śmietaną, najlepszym połączeniem jest kilka łyżek śmietany przełożyć do drugiego naczynia i stopniowo łączyć z serkiem, a następnie dopiero połączyć już z pozostałą śmietaną. To taka moja mała podpowiedz.
Składanie ciasta;Spód biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki już bez papieru. Biszkopt posmarować kajmakiem , rozłożyć połowę kremu śmietankowego z maskarpone wyrównać, nałożyć drugi placek i rozłożyć pozostały krem. śmietankowy. Górę posypać posypką przygotowaną ze ściętego biszkoptu (rozkruszony biszkopt) i na górę zetrzeć 30 g, gorzkiej czekolady.
Włożyć do lodówki do schłodzenia.
Ciasto biszkoptowe w przekroju.
Smacznego







Wygląda bosko
OdpowiedzUsuńpycha ciasto
OdpowiedzUsuńNa pewno jest pyszne
OdpowiedzUsuń