Ciasto Ambasador.

Ciasto Ambasador.


Dzisiejsze ciasto Ambasador to ciasto proste, łatwe w przygotowaniu i bardzo smaczne. Masa kajmakowa , którą wzbogaciłam ciasto dodaje dodatkowego pysznego smaku. Polecam

Ciasto w przekroju.

Składniki na biszkopt czekoladowy;

  • jajek 5,
  • szczypta soli,
  • cukier 5 łyżek,
  • mąka ziemniaczana 2 łyżki
  • mąka pszenna 5 łyżek
  • kakao ciemne 2 łyżki,
  • proszek do pieczenia 1,5 łyżeczki,

  • Składniki na krem;
  • mocno schłodzona śmietana 30 % 600 ml,
  • serek mascarpone 250 g,
  • kilka połówek odsączonych brzoskwiń z syropu,
  • opcjonalnie;
  • śmietan - fix 1 op,
  • cukier puder 2 łyżki,

  • Dodatkowo;
  • czekolada deserowa + mleczna według uznania ( starta na tarce lub posiekana )
  • Opcjonalnie ;
  • masa kajmakowa 1/2 puszki,
Blaszka wielkości 18/ 28 cm. wyłożona papierem do pieczenia. Składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Sposób przygotowania; Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy z szczypta soli na puszystą masę. Pod koniec ubijania - miksując dodajemy na przemian żółtka i cukier. Do ubitej masy jajecznej już nie miksując przesiewamy obie mąki wymieszane z kakao i proszkiem do pieczenia, mieszamy łyżką drewnianą zabierając masę od spodu tworząc ruchy koliste. Gotową masę przełożyć do przygotowanej blaszki i piec do 30 minut w temperaturze 180 stopni a najlepiej do suchego patyczka ( dlatego gdyz każdy piekarnik jest inny). Krem do ciasta śmietankowy z mascarpone;

Mocno schłodzoną śmietanę 30 % wlać do wysokiej miski, ubijać mikserem, gdy śmietana zacznie gęstnieć dodawać stopniowo po łyżce cukru pudru , pod koniec ubijania dodać śmietan fix. Ubitą śmietanę połączyć z serkiem mascarpone , a na koniec wmieszać szpatułką silikonową odsączone , pokrojone w kostkę brzoskwinie. Schłodzić w lodówce. Część kremu jeszcze przed dodaniem brzoskwiń odłożyć do udekorowania góry - wierzchu ciasta.


Składanie ciasta;

Biszkopt kroimy na 2 placki cieńszy i grubszy. Grubszy czyli spód biszkoptu wkładamy do blaszki już bez papieru, rozsmarowujemy masę kajmakową.


Następnie rozkładamy przygotowany krem z brzoskwiniami.


Nakładamy drugi placek dociskając delikatnie. Wierzch smarujemy odłożonym kremem bez brzoskwiń i posypujemy obficie startą lub posiekaną czekoladą. Schładzamy w lodówce.


Smacznego.

Rada; Ciasta nie trzeba smarować kajmakiem, u mnie zalegała masa kajmakowa z ostatniego pieczenia więc ją wykorzystałam.

Śmietanę 30 % można przed rozpoczęciem pracy włożyć na 10 minut do zamrażarki, wtedy dobrze się schłodzi.

Ja zawsze przekładam część ubitej śmietany do innego naczynia łączę z serkiem mascarpone i po połączeniu mieszam z pozostałą śmietaną.


zoom





Komentarze

Prześlij komentarz