Ciasto Ambasador.
Dzisiejsze ciasto Ambasador to ciasto proste, łatwe w przygotowaniu i bardzo smaczne. Masa kajmakowa , którą wzbogaciłam ciasto dodaje dodatkowego pysznego smaku. Polecam
Ciasto w przekroju.
Składniki na biszkopt czekoladowy;
- jajek 5,
- szczypta soli,
- cukier 5 łyżek,
- mąka ziemniaczana 2 łyżki
- mąka pszenna 5 łyżek
- kakao ciemne 2 łyżki,
- proszek do pieczenia 1,5 łyżeczki,
- Składniki na krem;
- mocno schłodzona śmietana 30 % 600 ml,
- serek mascarpone 250 g,
- kilka połówek odsączonych brzoskwiń z syropu,
- opcjonalnie;
- śmietan - fix 1 op,
- cukier puder 2 łyżki,
- Dodatkowo;
- czekolada deserowa + mleczna według uznania ( starta na tarce lub posiekana )
- Opcjonalnie ;
- masa kajmakowa 1/2 puszki,
Sposób przygotowania; Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy z szczypta soli na puszystą masę. Pod koniec ubijania - miksując dodajemy na przemian żółtka i cukier. Do ubitej masy jajecznej już nie miksując przesiewamy obie mąki wymieszane z kakao i proszkiem do pieczenia, mieszamy łyżką drewnianą zabierając masę od spodu tworząc ruchy koliste. Gotową masę przełożyć do przygotowanej blaszki i piec do 30 minut w temperaturze 180 stopni a najlepiej do suchego patyczka ( dlatego gdyz każdy piekarnik jest inny). Krem do ciasta śmietankowy z mascarpone;
Mocno schłodzoną śmietanę 30 % wlać do wysokiej miski, ubijać mikserem, gdy śmietana zacznie gęstnieć dodawać stopniowo po łyżce cukru pudru , pod koniec ubijania dodać śmietan fix. Ubitą śmietanę połączyć z serkiem mascarpone , a na koniec wmieszać szpatułką silikonową odsączone , pokrojone w kostkę brzoskwinie. Schłodzić w lodówce. Część kremu jeszcze przed dodaniem brzoskwiń odłożyć do udekorowania góry - wierzchu ciasta.
Składanie ciasta;
Biszkopt kroimy na 2 placki cieńszy i grubszy. Grubszy czyli spód biszkoptu wkładamy do blaszki już bez papieru, rozsmarowujemy masę kajmakową.
Następnie rozkładamy przygotowany krem z brzoskwiniami.
Nakładamy drugi placek dociskając delikatnie. Wierzch smarujemy odłożonym kremem bez brzoskwiń i posypujemy obficie startą lub posiekaną czekoladą. Schładzamy w lodówce.
Smacznego.
Rada; Ciasta nie trzeba smarować kajmakiem, u mnie zalegała masa kajmakowa z ostatniego pieczenia więc ją wykorzystałam.
Śmietanę 30 % można przed rozpoczęciem pracy włożyć na 10 minut do zamrażarki, wtedy dobrze się schłodzi.
Ja zawsze przekładam część ubitej śmietany do innego naczynia łączę z serkiem mascarpone i po połączeniu mieszam z pozostałą śmietaną.







Świetny przepis
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie.;)
Usuń