Szarlotka sypana.

Szarlotka sypana.



Bardzo lubimy szarlotkę sypaną bo jest prosta i łatwa w przygotowaniu, ale również bardzo smaczna. Kiedyś upiekłam to samo ciasto tylko z truskawkami wyszło przepyszne. Ilekroć piekę tę szarlotkę to zapach pieczenia roznosi się po całym mieszkaniu, a po upieczeniu i wystudzeniu przyciąga domowników. Smak szarlotki jest tak pyszny że na jednym kawałku się nie skończy. Dodatkowego smaku dodaje cynamon, który uwielbiam.  Polecam

Składniki na ciasto;

2 pełne szklanki mąki pszennej, 

2 pełne szkl. kaszy manny, 

3/4 szkl. cukru,

2 łyżeczki proszku do pieczenia,

1 łyżeczka sody oczyszczonej,

Składniki z jabłek;

ponad 2 kg. jabłek (szara reneta) lub inne lecz kwaskowe,

3 łyżeczki cynamonu,

4 -5 łyżek cukru,

Dodatkowo; 

kostka masła,

tłuszcz do wysmarowania tortownicy,

bułka tarta do oprószenia tortownicy,

cukier  puder do oprószenia ciasta,

Sposób przygotowania;

Jabłka po umyciu, obraniu i oczyszczeniu z gniazd nasiennych zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Zasypać cukrem i cynamonem wymieszać. 


Po chwili lekko odcisnąć z nadmiaru soku. 

Do miski wsypać składniki ciasta i wymieszać. 

Kwadratową tortownicę wysmarować tłuszczem i oprószyć bułką tartą. Na spód wyspać jedną trzecią suchych składników, na które rozłożyć połowę masy jabłkowej.

Na jabłka wsypać połowę suchych składników i rozłożyć pozostałe jabłka. 

Całość przykryć ostatnią porcją suchych składników. 

Na wierzchu rozłożyć na całej powierzchni plasterki masła. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 1 godziny. 

Po upieczeniu ciasto wyjąć , wystudzić i oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego





Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Serdecznie dziękuję , miło mi że się Pani przepis podoba.;)

      Usuń
  2. Ślicznie wygląda i napewno obłędnie smakuje

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki Pani przepisom, moje umiejętności kulinarne rosną, dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest mi bardzo miło za tak pochlebny komentarz.;)

      Usuń
  4. Moja babcia i mama piekły taką szarlotkę i chyba wreszcie ja muszę się do niej zabrać. Twoja wygląda na pyszniutką:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz