Czekoladowe ciasto z kremem straciatella.
Przygotowane ciasto to pyszny, puszysty i delikatny biszkopt czekoladowy nasączony kawą rozpuszczalną. Biszkopt wysmarowany dżemem z czarnej porzeczki, który przełamał słodycz pysznego kremem straciatella. Powiem Wam ciasto rewelacja , pełen wybór smaków. PolecamSkładniki
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
- Blaszka wielkości 18/28 cm.
- Szklanka o poj. 250 ml.
- Składniki na biszkopt;
- 6 średnich jajek,
- trochę więcej jak 3/4 szklanki o poj. 250 ml. mąki tortowej razem z kakao,
- 1/4 szklanki skrobi ziemniaczanej,
- 3/4 szklanki drobnego cukru + 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- szczypta soli,
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- Krem straciatella;
- 800 ml. śmietany 30 %,
- 500 g. serka mascarpone,
- 150 g. czekolady gorzkiej,
- 4 - 5 łyżek cukru pudru,
- 2 op.śmietan - fix
Polewa;- 100 g. masła,
- 100 g. cukru,
- 3 - 4 łyżki mleka,
- 3 -4 łyżki kakao,
- na koniec do polewy można dodać łyżeczkę skrobi ziemniaczanej,
- Dodatkowo;
- dżem z czarnej porzeczki,
- kawa zbożowa z 2 łyżeczek do nasączenia biszkoptu,
- Sposób przygotowania;
- Biszkopt;
- Białka oddzieliłam od żółtek, ubiłam ze szczyptą soli na sztywną pianę. Cały czas ubijając dodawałam na przemian żółtka i cukier. Nastepnie już nie ubijając mikserem do masy jajecznej przesiałam obie mąki wymieszane z kakao oraz proszkiem do pieczenia. Delikatnie wymieszałam drewnianą łyżką do połączenia składników, zbierając masę od spodu. Masę przełożyłam do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyłam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekłam około 35 - 40 minut. a najlepiej do suchego patyczka. Biszkopt wystudziłam, ścięłam górę i rozkruszyłam na drobne kawałki, które odłożyłam na bok. Pozostały biszkopt przekroiłam na dwa blaty.
- Krem straciatella;
- Mocno schłodzoną śmietanę 30 % ubiłam na sztywno dodając cukier puder, pod koniec ubijania w razie potrzeby dodać śmietan fix - y. Ubitą śmietanę połączyłam z serkiem mascarpone i na koniec dodałam pokrojoną czekoladę oraz pokruszony biszkopt. Całość delikatnie przemieszałam aby składniki się połączyły. Krem włożyłam na 15 minut do lodówki w celu schłodzenia.
- Składanie ciasta;
- Spód biszkoptu nasączyłam kawą rozpuszczalną, wysmarowałam dżemem z czarnej porzeczki, wyłożyłam krem straciatella i rozłożyłam po całości. Zakryłam drugim blatem który również wysmarowałam dżemem - stronę którą nakładam na krem. Dociskam górę i wkładam do lodówki na czas przygotowania polewy.
- Polewa;
- Do garnka włożyłam masło, podgrzewać razem z cukrem do rozpuszczenia. Następnie dodać mleko i wymieszać. Zdjąć z ognia i dodać kakao wymieszać dokładnie i polewa gotowa. Opcjonalnie można dodać łyżeczkę skrobi ziemniaczanej. Ciasto wyjąc z lodówki i górę polać przygotowaną polewą.







Wspaniałe ciasto.
OdpowiedzUsuńPrzepyszne
OdpowiedzUsuńDo kawy takie ciasto pychotka
OdpowiedzUsuń