Ciasto drożdżowe z kruszonką.

Ciasto drożdżowe z kruszonką.



Dzisiaj ciasto drożdżowe , myślę że jest to jedno  z najprostszych ciast. Moje wyszło bardzo puszyste , mięciutkie o chrupiącej kruszonce. Idealne do szklaneczki kakao, mleka czy też do kawy lub herbaty. Najlepiej smakuje z sezonowymi owocami. Polecam




Składniki;

Kruszonka;

140 g. maki pszennej,

60 g. cukru + 1 łyżeczka cukru waniliowego,

60 g. masła pokrojonego na kawałki, 

Zaczyn;

120 ml. ciepłego mleka,

40 g. drożdży świeżych,

100 g. cukru,

2 łyżki mąki,

Ciasto;

500 g. mąki pszennej,

80 g. rozpuszczonego  masła,

1 jajko,

1 żółtko,

około 100 g. cukru + 2 łyżeczki cukru waniliowego,

1/2 łyżeczki soli,

Przygotowanie;

Kruszonka -  Do miski wsypać mąkę, dodać cukier i cukier waniliowy oraz pokrojone masło. Składniki wymieszać, zagniatając palcami, a w dłoniach rozcierać tworząc grudki. Tak przygotowaną posypkę zakryć i włożyć do lodówki do schłodzenia. 

Zaczyn - Mleko przelać do garnuszka i podgrzać. Do ciepłego mleka wkruszyć drożdże , dodać cukier, mąkę i przemieszać, zakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce aby drożdże zaczęły pracować.

Mąkę wsypać do większej miski, dodać szczyptę soli, całe jajko i żółtko, cukier i cukier waniliowy oraz pracujący już zaczyn. Mieszamy składniki i wyrabiamy gładkie jednolite ciasto. Podczas wyrabiania stopniowo dolewamy rozpuszczone letnie masło. (Pamiętajmy że dobrze wyrobione ciasto powinno odchodzić od ścianek miski i od rąk). Wyrobione ciasto zakrywamy ścierką i odkładamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i podwojenia swojej objętości na około 60 minut. 

Wyrośnięte ciasto rozkładamy w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wielkość blaszki 18/ 28 cm. Wierzch ciasta delikatnie smarujemy mlekiem i rozkładamy przygotowaną wcześniej kruszonkę. Wkładamy do nagrzanego piekarnika do 150 stopni i pieczemy 20 minut, po czym podwyższamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy kolejne 30 minut. Po tym czasie sprawdzamy patyczkiem czy ciasto się upiekło.

Wyłączamy piekarnik wyjmujemy ciasto i zastawiamy do wystudzenia. Ciasto możemy oprószyć  cukrem pudrem.

Smacznego.

Rada;
Ciasto można wyrabiać ręcznie, lub za pomocą robota kuchennego.

Komentarze

Prześlij komentarz