Ciapkapusta - czyli ziemniaki razem z kapustą.
Ciapkapusta jest to śląskie , proste i smaczne danie, a że jestem ślązaczką to często to danie u mnie gości. Jest to połączenie ziemniaków tłuczonych tak jak na piure i ugotowanej do miękkości kapusty kiszonej. Fajnie smakuje podana z pieczonymi żeberkami czy kotletami mielonymi, albo z pieczenią. Polecam
Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na rozgrzanym tłuszczu, dodać obraną pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmażać aż boczek się wytopi i powstaną skwarki, a cebula nabierze rumianego koloru wtedy dodać smalec.
Ziemniaki połączyć z kapustą dodać podsmażony z cebulką boczek oraz sól i pieprz do smaku. Całość wymieszać do połączenia składników i gotowe.
Ciapkapusta jest to śląskie , proste i smaczne danie, a że jestem ślązaczką to często to danie u mnie gości. Jest to połączenie ziemniaków tłuczonych tak jak na piure i ugotowanej do miękkości kapusty kiszonej. Fajnie smakuje podana z pieczonymi żeberkami czy kotletami mielonymi, albo z pieczenią. Polecam
1 kg. ziemniaków,
500 g. kapusty kiszonej,
duża cebula,
150 g. boczku wędzonego,
3 - 4 łyżki smalcu,( u mnie smalec ze skwarkami własnej roboty ),
sól i świeżo mielony pieprz do smaku,
opcjonalnie ;
magii w płynie,
szczypta przyprawy kucharek,
Sposób przygotowania;
Ziemniaki obrać, opłukać pokroić na mniejsze kawałki zalać wodą i ugotować do miękkości ( lecz nie rozgotować )z dodatkiem soli. Następnie dobrze odcedzić i ugnieść tłuczkiem na piure. W tym samym czasie ugotować do miękkości kapustę kiszoną , jeżeli jest zbyt kwaśna przepłukać zimną wodą. Po ugotowaniu odlać wodę i odcedzić najlepiej na sitku.





Moje smaki z dzieciństwa,gdy byłam i mojej babci
OdpowiedzUsuńDziękuję.;)
UsuńRewelacja, a do tego żeberka, mniam
OdpowiedzUsuń