Pleśniak to ciasto, które jest bardzo pyszne, rozpływające się w ustach. Przepisów na to ciasto jest wiele, ja dzisiaj dzielę się z Wami pierwszym przepisem na to pyszne ciasto prostym , nieskomplikowanym, ale jakże smacznym. Na jednym kawałku się nie skończy. Polecam
Ciasto w przekroju;
Składniki;
Ciasto;
2,5 szkl. mąki pszennej,
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
250 g. masła lub margaryny,
4 żółtka (białka zostawić na pianę),
2 łyżki cukru pudru,
Dodatkowo;
3 - 4 orzechy obrane , pokrojone na małe kawałki,
łyżka płatków migdałów,
łyżka rodzynek,
kilka łyżek dżemu z czarnej porzeczki,
Polewa;
80 g. drobnego cukru,
100 g. masła,
3 łyżki kakao,
3 łyżki mleka,
opcjonalnie - 2 - 3 łyżki soku z cytryny,
Piana z białek;
4 białka,
szczypta soli,
3/4 szkl. cukru pudru,
Sposób przygotowania;
Składniki o temperaturze pokojowej, szklanka o poj. 250 ml, blaszka wielkości 18/27 cm,
Wszystkie składniki ciasta przełożyć do miski, masło pokroić na kawałki. Dokładnie ugnieść na gładkie jednolite ciasto. Ciasto podzielić na 3 równe części do jednej dodając kakao.
Średniej wielkości blaszkę ( u mnie 27/ 18 cm.) wyłożyć papierem do pieczenia tylko spód. Na spodzie rozłożyć pierwszą białą część ciasta, drugą owinąć folią spożywczą i włożyć do zamrażalnika. Do trzeciej dodać dużą łyżkę masła oraz 2 łyżki kakao - wymieszać owinąć folią i również włożyć do zamrażalnika. Na białe ciasto rozsmarować dżem z czarnej porzeczki ( może być o innym smaku), na dżem zetrzeć na tarce o grubych oczkach ciemne ciasto. Na ciasto rozłożyć bakalie ( jeżeli chcecie bakalie możecie pominąć ).
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno , pod koniec cały czas ubijając dodawać stopniowo cukier puder, piana jest błyszcząca i sztywna. Tak ubitą pianę z białek rozłożyć na cieście ( na bakaliach).
Na pianę zetrzeć na tarce o dużych oczkach ostatnią porcję białego ciasta. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 50 minut.
Przygotowanie polewy;
Masło przełożyć do rondla całkowicie rozpuścić, mieszając dodawać cukier podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wlać 3 łyżki mleka wymieszać. Zdjąć z ognia dodać kakao i ponownie dokładnie wymieszać. Opcjonalnie dodać sok z cytryny. Polewa gotowa. Po upieczeniu ciasto przestudzić i polać polewą.









Ooo super przepis ,zainspirował mnie 🤗
OdpowiedzUsuń