Pleśniak z bakaliami i polewą kakaową.

Pleśniak z bakaliami i polewą kakaową.


Pleśniak to ciasto, które jest bardzo pyszne, rozpływające się w ustach. Przepisów na to ciasto jest wiele, ja dzisiaj dzielę się z Wami pierwszym przepisem na to pyszne ciasto prostym , nieskomplikowanym, ale jakże smacznym. Na jednym kawałku się nie skończy.  Polecam

Ciasto w przekroju;


Składniki;

Ciasto;

2,5 szkl. mąki pszennej, 

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,

250 g. masła lub margaryny,

4 żółtka (białka zostawić na pianę),

2 łyżki cukru pudru, 

Dodatkowo;

3 - 4 orzechy  obrane , pokrojone na małe kawałki,

łyżka płatków migdałów,

łyżka rodzynek,

kilka łyżek dżemu z czarnej porzeczki,

Polewa;

80 g. drobnego cukru,

100 g. masła,

3 łyżki kakao,

3 łyżki mleka,

opcjonalnie - 2 - 3 łyżki soku z cytryny,

Piana z białek;

4 białka,

szczypta soli,

3/4 szkl. cukru pudru,

Sposób przygotowania;

Składniki o temperaturze pokojowej, szklanka o poj. 250 ml, blaszka wielkości 18/27 cm,

Wszystkie składniki ciasta przełożyć do miski, masło pokroić na kawałki. Dokładnie ugnieść na gładkie jednolite ciasto. Ciasto podzielić na 3 równe części do jednej dodając kakao.


Średniej wielkości blaszkę ( u mnie 27/ 18 cm.) wyłożyć papierem do pieczenia tylko spód. Na spodzie rozłożyć pierwszą białą część ciasta, drugą owinąć folią spożywczą i włożyć do zamrażalnika. Do trzeciej dodać dużą łyżkę masła oraz 2 łyżki kakao - wymieszać owinąć folią i również włożyć do zamrażalnika. Na białe ciasto rozsmarować dżem z czarnej porzeczki ( może być o innym smaku), na dżem zetrzeć na tarce o grubych oczkach ciemne ciasto. Na ciasto rozłożyć bakalie ( jeżeli chcecie bakalie możecie pominąć ).


Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno , pod koniec cały czas ubijając dodawać stopniowo cukier puder, piana jest błyszcząca i sztywna. Tak ubitą pianę z białek rozłożyć na cieście ( na bakaliach).


Na pianę zetrzeć na tarce o dużych oczkach ostatnią porcję białego ciasta. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 50 minut.


Przygotowanie polewy;


Masło przełożyć do rondla całkowicie rozpuścić, mieszając dodawać cukier podgrzewać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wlać 3 łyżki mleka wymieszać. Zdjąć z ognia dodać kakao i ponownie dokładnie wymieszać. Opcjonalnie dodać sok z cytryny. Polewa gotowa. Po upieczeniu ciasto przestudzić i polać polewą.


Ciasto po upieczeniu gotowe do podania.


Smacznego.


zoom


Komentarze

Prześlij komentarz