Drożdżówki z marmoladą i kruszonką.
Pyszne , mięciutkie i puszyste drożdżówki do popołudniowej kawusi. Drożdżówki nadziewane marmoladą wiśniową. Polecam
Składniki;
Rozczyn;
30 g. drożdży świeżych,
150 ml. mleka,
2 łyżki cukru,
1 łyżka mąki pszennej,
Ciasto;
450 g. maki + do podsypania,
130 ml. mleka,
2 jajka,
60 g. cukru,
1/2 kostki masła,
szczypta soli,
Kruszonka;
30 g. masła,
30 g. cukru,
około 50 g. maki,
Dodatkowo;
marmolada wiśniowa,
jajko do posmarowania drożdżówek,
cukier puder do oprószenia,
Przygotowanie;
Na samym początku przygotować rozczyn;
Do ciepłego lecz nie gorącego mleka rozkruszyć drożdże, dodać cukier i mąkę, wymieszać i odstawić do momentu aż drożdże zaczną pracować.
Do większej miski przesiać mąkę, dodać jajka, cukier, szczyptę soli, mleko oraz wyrośnięty rozczyn. Wyrabiamy ciasto do połączenia składników, następnie wolno dodajemy rozpuszczone przestudzone masło i wyrabiamy ciasto ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Wyrabiając ręcznie ciasto powinno odchodzić od rąk i ścianek miski , a robotem kuchennym wyrabiamy około 8 -10 minut.
Zakryć ścierką i odłożyć w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 60 minut aż ciasto podwoi swoją objętość. W między czasie przygotować kruszonkę. Wszystkie składniki na kruszonkę przełożyć do miski posiekać nożem a następnie rozcierać palcami aż powstaną grudki czyli kruszonka. Włożyć do lodówki do schłodzenia.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat stołu, podsypując mąką. Z ciasta formujemy wałek.
Dzielimy na 9 równych części. Z każdej formujemy kule, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ponownie zakrywamy ściereczką na 15 minut. W tym momencie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni.
Po 15 minutach na każdej kuli robimy wgłębienie za pomocą szklanki, dociskając prawie do blaszki.
Do wgłębienia wkładam po 1 - 2 łyżeczek marmolady. Drożdżówki za pomocą pędzelka silikonowego smarujemy rozbełtanym jajkiem i obficie posypujemy przygotowaną kruszonką.
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 20 - 25 minut do ładnego zbrązowienia.
Gotowe drożdżówki oprószamy cukrem pudrem.
Smacznego









Super
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo.;)
UsuńDrożdżówki jak i mojej mamy, super przepis
OdpowiedzUsuńTakie ciacha lubię! Chyba wproszę się na kaweczkę i drożdżóweczkę:)
OdpowiedzUsuń