Chałki z kruszonką na śniadanie czy kolację.
Kolejne chałki pyszne, puszyste i mięciutkie, które uwielbia moja rodzinka. Przygotowałam je na śniadanie, albo kolację. Ze szklaneczką mleka i z dodatkiem dżemu smakują pysznie. Polecam.
Składniki;
Zaczyn;
250 ml. mleka +25 g. świeżych drożdży + 1 łyżka cukru + 3 łyżki mąki pszennej,
Ciasto drożdżowe;
450 g. mąki pszennej + do podsypania,
30 g. cukru,
szczypta soli,
50 g. masła,
1 jajko,
Kruszonka;
100 g. mąki pszennej,
100 g. masła,
50 g. cukru,
Dodatkowo;
1 żółtko + 2 łyżki mleka do posmarowania chałek,
Sposób przygotowania;
Zaczyn; Do letniego mleku włożyć rozkruszone drożdże, dodać jedną łyżkę cukru oraz 3 łyżki mąki, wymieszać i odstawić na bok aż drożdże zaczną pracować. Ciasto drożdżowe; Mąkę przesiać do większej miski, dodać sól i cukier wymieszać. Dodać przygotowany zaczyn, pokrojone na mniejsze kawałki masło oraz jajko. Za pomocą robota kuchennego lub miksera( końcówki z hakami )wyrobić ciasto. Ciasto odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. ( u mnie około 1 godziny ). Wyrośnięte ciasto wyłożyć na podsypaną mąką stolnicę, podzielić na dwie części, każdą z nich zagnieść i podzielić na trzy jednakowe części. Z każdej uformować długi wałeczek. Zapleść tak jak warkocz czyli ułożyć obok siebie trzy wałki zlepiając na górze, nastepnie zaplatać - przekładać na przemian nad środkowym wałkiem na zmianę przeplatać prawy i lewy wałek. Zapleść chałkę i zlepić na dole. To samo zrobić z druga częścią ciasta. Chałki ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i odłożyć jeszcze na 20 minut do wyrośnięcia.
Przygotować kruszonkę;
Do miski przesiać mąkę dodać cukier oraz pokrojone w kawałki zimne masło. Wszystkie składniki połączyć dłońmi , rozcierając palcami do powstania grudek czyli aż otrzymamy kruszonkę.
W garnuszku za pomocą widelca wymieszać żółtko z mlekiem i posmarować pędzelkiem przygotowane chałki a następnie posypać przygotowaną kruszonką.
Włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec góra - dół około 25 - 30 minut.
Chałki po upieczeniu gotowe do spożycia.
Rada; Na spód piekarnika dobrze jest włożyć naczynie z wodą.





Domowa będzie na pewno smaczna
OdpowiedzUsuńOczywiście. Dziękuję.;)
UsuńUwielbiam:)
OdpowiedzUsuńMiło mi, dziękuję.;)
UsuńSuper
OdpowiedzUsuń